Monday, 2018-06-18

Conference Program

Sun, Apr 8th
Afternoon Visit of the Dome of the Reichstag Building
The ICPE group contingent is saturated, but it might be possible to register individually for the same time for 17:30 or 17:45 on the website of the Bundestag.
Day 1 (Mon, Apr 9th)
08:30 Registration
09:00 Workshops
(PABS, HotCloudPerf, WOSP-C)
10:30 Coffee Break
11:00 Workshops
(PABS, HotCloudPerf, WOSP-C)
12:30 Lunch Break
13:30 Tutorial 1 Workshops
(PABS, HotCloudPerf, WOSP-C)
15:00 Coffee Break
15:30 Tutorial 1 Workshops
(PABS, HotCloudPerf, WOSP-C)
17:00 End
Day 2 (Tue, Apr 10th)
08:30 Registration
09:00 Tutorial 2 Workshops
(LTB, QUDOS)
10:30 Coffee Break
11:00 Tutorial 2 Workshops
(LTB, QUDOS)
12:30 Lunch Break
13:30 Tutorial 3 Workshops
(LTB, ENERGY-SIM, QUDOS)
15:00 Coffee Break
15:30 Tutorial 3 Workshops
(LTB, ENERGY-SIM, QUDOS)
17:00 End
Evening ICPE Steering Committee Meeting
Day 3 (Wed, Apr 11th)
08:30 Registration
09:00 Opening
09:15 Keynote Peter Braam:
Performance Engineering for the SKA Telescope
(Slides)
10:10 Session 1: Monitoring and Profiling
10:30 Coffee Break
11:00 Session 2: Runtime Adaptation I
12:35 Lunch Break
13:35 Session 3: High Performance Computing
15:10 Poster/Demo Session with Coffee Break
16:00 Session 4: Runtime Adaptation II
Session 5: Load Testing and Benchmarking I
17:40 End
Evening Reception
Einstein Center Digital Future, Wilhelmstraße 67, 10117 Berlin
Day 4 (Thu, Apr 12th)
08:30 Registration
09:00 Keynote Michael Lyu:
AI Techniques in Software Engineering Paradigm
(Slides)
09:55 Session 6: Best Paper Candidates I
10:30 Coffee Break
11:00 Session 7: Best Paper Candidates II
12:15 Report about artifact evaluation track (Slides)
12:30 Lunch Break
13:30 Session 8: Cloud Computing I
15:05 Coffee Break
15:35 Session 9: Enterprise Applications
16:45 Introduction to SPEC Research Group and Presentation by SPEC Distinguished Dissertation Award Winner
17:15 End
Evening Banquet at Spiegelsaal
Clärchens Ballhaus, Auguststraße 24, 10117 Berlin
Day 5 (Fri, Apr 13th)
08:30 Registration
09:00 Session 10: Modeling, Prediction, and Optimization
10:30 Coffee Break
11:00 Keynote Aad van Moorsel:
Benchmarks and Models for Blockchain
(Slides)
11:55 Session 11: Cloud Computing II
12:30 Lunch Break
13:30 Session 12: Load Testing and Benchmarking II
14:40 Closing
15:00 End



Program Details

 

Length of presentations (including Q&A):

  • Keynotes: 55 minutes
  • Full papers: 25 minutes
  • Short papers: 17 minutes
  • Work-in-progress/vision papers: 8 minutes

 

Session 1: Monitoring and Profiling

Wednesday (April 11th), 10:10-10:30
Session Chair: Manoj Nambiar

  • Round-Trip Time Anomaly Detection
    Daniel Brahneborg, Wasif Afzal, Adnan Causevic, Daniel Sundmark; Mats Björkman
    (industry short)

Back to program table

 

Session 2: Runtime Adaptation I

Wednesday (April 11th), 11:00-12:35
Session Chair: Vittorio Cortellessa

  • FOX: Cost-Awareness for Autonomic Resource Management in Public Clouds
    Veronika Lesch; André Bauer; Nikolas Herbst; Samuel Kounev
    (research full)

  • Adaptive Performance Optimization under Power Constraint in Multi-thread Applications with Diverse Scalability 
    Stefano Conoci; Pierangelo Di Sanzo; Bruno Ciciani; Francesco Quaglia
    (research full)
    acm Artifacts Evaluated: Functional


  • Optimising Dynamic Binary Modification Across ARM Microarchitectures
    Cosmin Gorgovan; Amanieu d'Antras; Mikel Luján
    (research full)

  • TESS: Automated Performance Evaluation of Self-Healing and Self-Adaptive Distributed Software Systems
    Jason Porter; Daniel Menasce; Hassan Gomaa; Emad Albassam
    (research short)

Back to program table

 xy

Session 3: High Performance Computing

Wednesday (April 11th), 13:35-15:10
Session Chair: J. Nelson Amaral

  • Involving CPUs into Multi-GPU deep learning
    Tung D. Le; Taro Sekiyama; Yasushi Negishi; Haruki Imai; Kiyokuni Kawachiya
    (research full)

  • Measuring Network Latency Variation Impacts to High Performance Computing Application Performance
    Robert Underwood; Jason Anderson; Amy Apon
    (research full)

  • Pattern-based Modeling of Multiresilience Solutions for High-Performance Computing
    Rizwan Ashraf, Saurabh Hukerikar; Christian Engelmann
    (research short)

  • Energy and performance analysis of parallel particle solvers from the ScaFaCoS library
    Michael Hofmann; Robert Kiesel; Gudula Rünger
    (research short)

  • An Auto-Tuning Framework for a NUMA-Aware Hessenberg Reduction Algorithm
    Mahmoud Eljammaly; Lars Karlsson; Bo Kågström
    (wip/vision)

Back to program table

 

Poster/Demo Session

Wednesday (April 11th), 15:10-16:00

Posters

  • SPEC CPU2017 – Next-generation compute benchmark
    James Bucek, Klaus-Dieter Lange; Jóakim V. Kistowski

  • Challenges in Multicore Performance Predictions
    Markus Frank, Floriment Klinaku; Steffen Becker

  • Criticality-aware Design Space Exploration for Mixed-Criticality Embedded Systems
    Vittoriano Muttillo, Giacomo Valente; Luigi Pomante

  • Application speedup characterization: modeling parallelization overhead and variations of problem size and number of cores
    Victor H. F. Oliveira, Alex F. A. Furtunato, et al.

  • The Alberta Workloads for the SPEC CPU 2017 Benchmark Suite
    Jose Nelson Amaral, Edson Borin, et al.

Demos

  • Spark Job Performance Analysis and Prediction Tool
    Rekha Singhal, Chetan Phalak; Praveen Singh

  • On the Simulation of Processors Enhanced for Security in Virtualization
    Swapneel Mhatre, Priya Chandran; Jithin R.

Back to program table

 

Session 4: Runtime Adaptation II

Wednesday (April 11th), 16:00-16:25
Session Chair: Alberto Avritzer

  • To Adapt or Not to Adapt? Technical Debt and Learning Driven Self-Adaptation for Managing Runtime Performance
    Tao Chen; Rami Bahsoon; Shuo Wang; Xin Yao
    (research short)

  • The Vision of Self-aware Reordering of Security Network Function Chains
    Lukas Iffländer; Jürgen Walter; Simon Eismann; Samuel Kounev
    (wip/vision)

Back to program table

 

Session 5: Load Testing and Benchmarking I

Wednesday (April 11th), 16:25-17:40
Session Chair: Alberto Avritzer

  • A Declarative Approach for Performance Tests Execution in Continuous Software Development Environments
    Vincenzo Ferme; Cesare Pautasso
    (research full)

  • quiho: Automated Performance Regression Testing Using Fine Granularity Resource Utilization Profiles
    Ivo Jimenez; Noah Watkins; Michael Sevilla; Jay Lofstead; Carlos Maltzahn
    (research full)

  • Towards an Efficient Benchmark Generation Engine for Garbage Collection
    Andres Omar Portillo Dominguez
    (wip/vision)

  • ABench: Big Data Architecture Stack Benchmark
    Todor Ivanov; Rekha Singhal
    (wip/vision)

  • Towards Scalability Guidelines for Semantic Container Management
    Gunnar Brataas; Bernd Neumayr; Christoph Schuetz; Audun Vennesland
    (wip/vision)

Back to program table

 

Session 6: Best Paper Candidates I

Thursday (April 12th), 09:55-10:30
Session Chair: Heiko Koziolek

  • ODP: An Infrastructure for On-Demand Service Profiling
    John Nicol, Chen Li, Peinan Chen, Tao Feng; Haricharan Ramachandra
    (industry short)

  • Characterizing the Performance of Concurrent Virtualized Network Functions with OVS-DPDK, FD.IO VPP and SR-IOV
    Nikolai Pitaev, Matthias Falkner, Aris Leivadeas; Ioannis Lambadaris
    (industry short)

Back to program table

 

Session 7: Best Paper Candidates II

Thursday (April 12th), 11:00-12:30
Session Chair: John Murphy

  • Characterizing the Microarchitectural Implications of a Convolutional Neural Network (CNN) Execution on GPUs
    Shi Dong; Xiang Gong; Yifan Sun; Trinayan Baruah; David Kaeli
    (research full)
    acm Artifacts Evaluated: Functional


  • User-defined Classification and Multi-level Grouping of Objects in Memory Monitoring
    Markus Weninger; Hanspeter Mössenböck
    (research full)

  • Log4Perf: Suggesting Logging Locations for Web-based Systems’ Performance Monitoring
    Kundi Yao; Guilherme B. de Pádua; Weiyi Shang; Steve Sporea; Andrei Toma; Sarah Sajedi
    (research full)

Back to program table

 

Session 8: Cloud Computing I

Thursday (April 12th), 13:30-15:05
Session Chair: Steffen Becker

  • Virtualization Techniques Compared: Performance, Resource, and Power Usage Overheads in Clouds
    Selome Kostentinos Tesfatsion; Cristian Klein; Johan Tordsson
    (research full)

  • Investigating Performance Metrics for Scaling Microservices in CloudIoT-Environments
    Manuel Gotin, Felix Lösch, Robert Heinrich; Ralf Reussner
    (industry full)


  • Performance Prediction of Cloud-Based Big Data Applications
    Danilo Ardagna; Enrico Barbierato; Athanasia Evangelinou; Eugenio Gianniti; Marco Gribaudo; Tulio B. M. Pinto; Anna Guimarães; Ana Paula Couto Da Silva; Jussara Almeida
    (research short)

  • Runtime Performance Management for Cloud Applications with Adaptive Controllers: An Experience Report
    Cornel Barna, Marin Litoiu, Marios Fokaefs, Mark Shtern; Joe Wigglesworth
    (industry short)

  • A SPEC RG Cloud Group's Vision on the Performance Challenges of FaaS Cloud Architectures
    Erwin van Eyk; Alexandru Iosup; Cristina Abad; Johannes Grohmann; Simon Eismann
    (wip/vision)

Back to program table

 

Session 9: Enterprise Applications

Thursday (April 12th), 15:35-16:45
Session Chair: Petr Tůma

  • Generating Realistic Workload through End-User Organization Categorization using High Level Business Operation Data
    Gururaj Maddodi, Slinger Jansen; Rolf de Jong
    (industry full)

  • One size does not fit all: In-Test Workload Adaptation for Performance Testing of Enterprise Applications
    Andres Omar Portillo Dominguez; Vanessa Ayala-Rivera; Maciej Kaczmarski; John Murphy; Amarendra Darisa
    (research full)

  • Performance Improvement Barriers for SAP Enterprise Applications: An Analysis of Expert Interviews
    Adrian Streitz, Maximilian Barnert, Harald Kienegger; Helmut Krcmar
    (industry short)

Back to program table

 

Session 10: Modeling, Prediction, and Optimization

Friday (April 13th), 09:00-10:30
Session Chair: Vittoria de Nitto Personè

  • Joint Data Compression and Caching: Approaching Optimality with Guarantees
    Jian Li; Faheem Zafari; Don Towsley; Kin K. Leung; Ananthram Swami
    (research full)

  • Choice of SubSystems for Performance Model Simplification
    Farhana Islam; Dorina Petriu; Murray Woodside
    (research full)

  • Optimizing energy-performance trade-offs in IoT applications
    Peter Harrison; Naresh Patel
    (research short)

  • Towards Performance Engineering of Model Transformation
    Raffaela Groner; Matthias Tichy; Steffen Becker
    (wip/vision)

  • Performance Modelling of Smart Cyber-Physical Systems
    Tomas Bures; Vladimir Matena; Raffaela Mirandola; Lorenzo Pagliari; Catia Trubiani
    (wip/vision)

Back to program table

 

Session 11: Cloud Computing II

Friday (April 13th), 11:55-12:30
Session Chair: Wilhelm Hasselbring

  • Rapid Testing of IaaS Resource Management Algorithms via Cloud Middleware Simulation
    Christian Stier; Jörg Domaschka; Anne Koziolek; Sebastian Krach; Jakub Krzywda; Ralf Reussner
    (research short)

  • Evaluating Scalability and Performance of a Security Management Solution in Large Virtualized Environments
    Lishan Yang, Ludmila Cherkasova, Rajeev Badgujar, Jack Blancaflor, Rahul Konde, Jason Mills; Evgenia Smirni
    (industry short)

Back to program table

 

Session 12: Load Testing and Benchmarking II

Friday (April 13th), 13:30-14:40
Session Chair: Evgenia Smirni

  • Methods for Quantifying Energy Consumption in TPC-H
    Meikel Poess, Da Qi Ren, Tilmann Rabl; Hans-Arno Jacobsen
    (industry full)

  • Using the Raspberry Pi and Docker for Replicable Performance Experiments
    Holger Knoche; Holger Eichelberger
    (industry full)

  • DIBS: A Data Integration Benchmark Suite
    Anthony M. Cabrera; Clayton Faber; Kyle Cepeda; Robert Derber; Cooper Epstein; Jason Zheng; Ron Cytron; Roger Chamberlain
    (wip/vision)

  • SPECnet: Predicting SPEC scores using Deep Learning
    Dibyendu Das; Prakash Raghavendra; Arun Ramachandran
    (wip/vision)

Back to program table